Imikhakha yobuciko yaseJalimane (Geschlechtswort)

Sawubona bathandwa, isiJalimane inkulumo enesihloko esithi sihloko izihloko banelukuluku lokwazi mayelana lesi sifundo ikakhulukazi Wabasaqalayo ukufunda abangane isiJalimane, nokuthi ngezinye izikhathi ophoqelelwe abantu abaningi bekuthola kunzima ukuqonda Ama-Articels aseJalimane Sizoxoxa ngakho.

Ezifundweni zethu zokuqala, sathi iziqalo zamagama ejwayelekile ngesiJalimane kufanele zibhalwe ngofeleba nokuthi igama lohlobo ngalunye linendatshana.

Esifundweni sethu esibizwa ngokuthi ama-athikili ngesiJalimane, sizoqala sikhulume ngokuthi yini i-athikili, zingaki izinhlobo zezindatshana zesiJalimane, nokuthi imaphi amagama aphambi kwalezi zihloko. Ekugcineni, sizokuqinisa lokho esikuchazile ngezibonelo futhi sizophetha ngokuhlolwa kwesihloko kwezindatshana zaseJalimane.

Almanca artikeller konusu çok çok önemli bir konudur. Çok iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Almanca artikelleri iyice öğrenmeden, kaç çeşit artikelin olduğunu bilmeden Almanca’yı doğru bir şekilde konuşabilmeniz ve yazabilmeniz mümkün değildir. Özellikle ismin halleri ve sıfat tamlamaları gibi konularda sihloko ku hakkında çok iyi bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ngemuva kokufunda inkulumo ezihlokweni zaseJalimane, sincoma ukuthi uvivinye izindatshana zesiJalimane ngemibuzo embalwa ekugcineni kwesifundo. Manje ake sinikeze izihloko zethu bese siqala isifundo sethu.

IZIXWAYISO ESISEKELWE EGULANI

IZIHLOKO: GESCHLECHTSWORT

Isihloko salesi sihloko siboniswa njengenye yezihloko ezinzima kunabo bonke abafundi baseJalimane.
Kulesi sigaba, sizokwenza lokhu futhi sinethemba lokuthi uzobona ukuthi lokhu akuyona inkinga enzima kakhulu.
Şunu belirtelim ki, eğer kelimeleri artikelleriyle beraber ezberlerseniz, bu konuda çok fazla bir probleminiz olmayacaktır. Fakat yine de biz bu konuyla ilgili geniş gruplandırmalar yapıp, hangi tür kelimelerin, hangi artikelle kullanıldığını inceleyeceğiz.
Manje ake siqhubeke.

Ama-Articels aseJalimane

EJalimane, amagama obulili anesithunzi, futhi kunezinhlobo ezintathu.
NgesiJalimane, amabizo angabesilisa, abesifazane, noma angathathi hlangothi. Ngakho-ke, i-athikili ephambi kwegama iyashintsha ngokuya ngobulili begama.

Almanca’da iki çeşit artikel vardır, bunlardan birincisi belirli artikellerdir, ikincisi ise belirsiz artikellerdir.

Almanca’da belirli artikeller der, das ve die artikelleridir.

Almanca’da belirsiz artikeller ise ein ve eine artikelleridir.

İngilizce’de de belirli artikel ve belirsiz artikel kavramı mevcuttur. İngilizce dersi gören arkadaşlar konuyu daha iyi anlayabilirler. İngilizce’de the artikeli belirli artikeldir, a ve an olmak üzere de 2 adet belirsiz artikel vardır. İngilizce’deki belirli artikel ve belirsiz artikel kullanımı Almanca’dakine benzerdir.

Almanca’da belirli artikeller ve belirsiz artikeller olmak üzere iki çeşit artikel olduğunu belirttik.

O halde şimdi der, das ve die artikelleri olarak bilinen Imibhalo ethile yaseJalimane hakkında bilgiler verelim:

IsiJalimane der das uyafa sözcüklerinden biri bulunur. Bu sözcüklerin Türkçe karşılıkları yoktur ve dilimize tam olarak çevrilemezler. Bu kelimeler önünde bulundukları ismin bir parçası gibidirler. Bir ismi öğrenirken muhakkak onun artikelini de sanki isimle beraber tek bir sözcükmüş gibi birlikte öğrenmek gerekir. Bu der das die sözcükleri belirli artikel olarak sınıflandırılır.

Uma uvele ukhumbule igama ngaphandle kokufunda i-athikili, igama olifundile ngeke lenze lukhulu. Amabizo ngesiJalimane, ubuningi, ubuningi, izigaba zesiphawulo, njll. Ukubaluleka kwama-athikili kuzoqondakala kangcono. Artikel kwezinye izinkomba imesdefinely”Abanye baboincazeloIdlula ithi ”. Ngaphezu kwalokho, izindatshana zifingqiwe kwizichazamazwi nakwimithombo eminingi njengoba kukhonjisiwe ngezansi. Sicela ugcine engqondweni izinhlamvu ezifingqiwe ezibonisiwe.

Almanca’da cinsiyeti erkek olan cins isimlerin artikeli “der” artikelidir.

Almanca’da cinsiyeti dişi olan cins isimlerin artikeli “die” artikelidir.

Almanca’da cinsiyetsiz olan cins isimlerin artikeli ise “das” artikelidir.

Ancak burada ismin cinsiyeti derken şu hususa dikkat edelim: Almanca’da isimlerin cinsiyetini bilmek zordur, bir ismin cinsiyetini o ismin anlamından yola çıkarak tahmin edemezsiniz. Bu, tamamen gramer ve kelimenin yapısıyla alakalı bir durumdur. Dolayısıyla yeni bir kelime öğrenirken o kelimenin cinsiyetinin ne olduğunu ve artikelinin ne olduğunu ancak sözlüklerden öğrenebilirsiniz. Almanca’da bir kelimenin cinsiyetinin ve artikelinin ne olabileceği hususunda bazı tahmin yöntemleri var ise de yine de en doğrusu Almanca sözlüğe bakıp öğrenmektir.

Almanca artikellere örnekler:

das Buch : Kitap

der Tisch : Masa

die Katze : cat

der Baum : Isihlahla

die Blume : Imbali

Das Auto : imoto

Almanca Artikel Kullanımına Resimli Örnekler

Lesi sithombe esilandelayo siqukethe amagama ngokusetshenziswa kwezindatshana ngesiJalimane.
Njengoba kubonakala kulesi sibalo, phambi kwe-genus der artikeli yesilisa, i-genus yezinsikazi phambi kwamagama amadololi kanye ne-das artikeli phambi kwamagama we-genus.

Ama-Articels aseJalimane

Ama-Articels aseJalimane

EJalimane, abukho ubudlelwano phakathi kobulili nencazelo yamagama, okusho ukuthi ayikho into efana nobulili bamagama aphumela ku-masculine, njengasesiNgisini, ukuthi amagama ahlobanisa uhlobo lobudoda nokwabesifazane.

Ubulili bamabizo ngesiJalimane bungafundwa kuphela ngekhanda esichazamazwini. Uhlobo lohlobo lwamabizo ezigabeni ezithile luqoqiwe. Ukuze ufunde kabanzi ngobulili bamabizo ngesiJalimane Amagama aseJalimane Ukulinganisa Ungabona indawo yethu.

Ukumelwa Kwezindatshana ZaseJalimane Kuzichazamazwi

Izihloko zaseJalimane sözlüklerde bizim şimdi yukarıda yazdığımız gibi “der Tisch, die Katze” vb. şeklinde yer almazlar. Kelimeler Almanca sözlüklerde artikelleri ile birlikte yazılmaz. Sadece kelimenin yanına küçük bir işaret konularak o kelimenin artikelinin ne olduğu belirtilir. Artikeller çoğu kaynakta şu şekilde kısaltılarak gösterilir:

the artikel m noma r iboniswa ngokusebenzisa izinhlamvu.
die artikel f noma e iboniswa ngokusebenzisa izinhlamvu.
the artikel n noma s iboniswa ngokusebenzisa izinhlamvu.

Ngakho lokhu;
Igama elithi eli m r noma i-art r ik izoba “art art,
Igama f f e noma e e “lizoba”,,
Igama n noma s igama elithi “art das.

isb

Igama legama the ise Almanca sözlüklerde o kelimenin yanına küçük bir r harfi konur

Igama legama die ise Almanca sözlüklerde kelimenin yanına küçük bir e harfi konur

Igama legama the ise Almanca sözlüklerde  kelimenin yanına küçük bir s harfi konur

Bu harfler der  die  das artikellerinin son harfleridir.

Igama legama the kuyinto encane r incwadi, die eduze kwegama e incwadi, the ISE s Incwadi ibhaliwe. Lezi zincwadi nazor-due-ins yizinhlamvu zokugcina zendatshana yabo. Isibonelo, uma ubona uhlamvu r eceleni kwegama uma ubheka isichazamazwi, kusho ukuthi i-athikili yegama olibhekayo liyi-der, ngendlela efanayo, uma kukhona u-e eduze kwegama, kusho ukuthi igama lifa nendatshana, futhi uma kukhona u-s, kungama-das nalesi sihloko. Ezinye izichazamazwi MFN izincwadi, izincwadi ze-mfn mina maskulin, mina Femininum, Neutrum (Ubulili besilisa-ubulili besifazane-I-genus engathathi hlangothi) yiziqalo zamagama. Incwadi M der artikelini, Incwadi f i-artikelini, Incwadi N is das artikelini imelela.

Ngokuvamile, imithombo yezichazamazwi nezichazamazwi zingasetshenziswa ukukhetha noma yimuphi umthombo noma "m - f - n”Noma“r - s - e”.

Imishini ecacile nemishini engaqiniseki ngesiJalimane

Değerli arkadaşlar, değindiğimiz gibi Almanca sözcük öğrenirken, yeni bir Almanca kelime öğrenirken muhakkak surette o kelimeyi artikeli ile birlikte öğrenmeliyiz.

Bir kelime öğrenirken bunun artikeli neymiş diye merak edip bakmalıyız. Yeni öğreneceğimiz her bir kelimeyi artikeline göre gruplandırıp beynimize o şekilde yazmalıyız.

Değerli arkadaşlar, cümle içinde kullanacağımız kelimelerin önünde bulunan belirli artikeller Ile aziwayo, ne kastettiğimiz kolayca anlaşılan, daha önce bahsi geçmiş nesneler anlatılır. Mesela, “elmayı yedim” cümlesinde bahsi geçen elma daha önceden bilinen bir elma olduğu anlaşılıyor. Yani “elmayı yedim” cümlesi ile “o elmayı yedim” cümlesi birbirinin aynı anlamı veriyor. Bu cümlede geçen, bu cümlede kastedilen “elma” demek ki bilinen bir elma, daha önce bahsi geçen, ortada olan bir elma olduğu anlaşılıyor.

Almanca’da belirli artikeller olan der – das – die artikelleri hakkında bilgiler verdik.

Şimdi de Almanca’daki belirsiz artikeller hakkında bilgiler verelim.

Izihloko ezingapheli ngesiJalimane

German der – das -die belirli artikellerinin haricinde bir de ein futhi eine olmak üzere iki adet belirsiz artikel mevcuttur.

Ein ve eine kelimeleri “bir” veya “her hangi bir” anlamına gelirler. Bu şekilde tercüme edilebilirler.

Peki ein ve eine artikelleri hangi kelimeler ile birlikte kullanılır, hangi kelimelerin önünde ein ve eine artikelleri bulunur?

Erkek cins olan ve cinsiyetsiz olan bütün kelimelerin önünde ein artikeli bulunur.

Dişi cins olan bütün kelimelerin önünde eine artikeli bulunur.

Ya da bu durumu başka bir şekilde de söyleyebiliriz. Az önce yukarıda da değindiğimiz gibi, erkek cins kelimelerin belirli artikeli “der” artikeli idi. Cinsiyetsiz kelimelerin belirli artikeli “das” artikeli idi. Dişi cins kelimelerin artikeli ise “die” artikeli idi.O halde;

Belirli artikeli der ya da das olan kelimelerin belirsiz artikeli ein artikelidir.

Belirli artikeli die olan kelimelerin belirsiz artikeli ise eine artikelidir.

diyebiliriz.

Şimdi diyeceksiniz ki Almanca kelimelerin önünde okuqondile mi olacak yoksa okungapheliyo mi olacak? Kelimelerin önünde der – das – die artikellerinden biri mi bulunacak yoksa ein – eine artikellerinden biri mi bulunacak?

Şimdi bu soruya cevap verelim. Aslolan artikel belirli artikeldir, yani der -das -die artikelleridir. Bir kelime öğrenirken, o kelimenin artikeli der mi yoksa das mı yoksa die mi olduğunu öğrenmek yeterlidir. Zaten belirsiz artikeller olan ein ve eine artikellerinin hangi belirli artikel yerine kullanıldığı bellidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Bir Almanca kelimenin belirli artikeli der ise o kelimenin belirsiz artikeli ein artikelidir. Bir Almanca kelimenin belirli artikeli das ise o kelimenin belirsiz artikeli de ein artikelidir, bir Almanca kelimenin belirli artikeli die artikeli ise o kelimenin belirsiz artikeli eine artikelidir.

Eğer cümle içinde kullanılan kelime, kullanılan isim, kullanılan nesne, eşya veya her ne ise, eğer hitap edilen kişi ya da kişiler tarafından da  biliniyorsa, daha önceden bahsi geçmişse, o nesne daha önceden de görülmüş veya hakkında malumat alınmış ise, kısacası bilinen bir nesne ise o halde cümlede kullanılacak olan bu kelimenin önünde belirli artikel yani der – das – die bulunur.

Fakat cümlede kullanılacak olan isim, nesne, eşya, kelime her ne ise, daha önceden bilinen bir nesne değilse, herhangi bir nesne ise, belirsiz bir nesne ise o halde bu kelimenin önünde belirsiz artikel yani ein – eine kullanılır.

Mesela aşağıya aynı nesneyi kullanarak iki farklı cümle yazalım:

  • Ben bir araba aldım
  • O arabayı aldım

Birinci cümleye bakalım, “ben bir araba aldım” diyor. Siz birine ben bir araba aldım derseniz size ne derler? Oooo hayırlı olsun, ne aldın, markası ne, sıfır mı ikinci el mi, kaç lira ve benzeri soruları sorarlar değil mi? Demek ki birinci cümleden de anlaşılacağı gibi, birinci cümlenin içinde bulunan araba kelimesinin önünde belirsiz artikel yani ein veya eine artikellerinden uygun olanı kullanılacak. Peki hangisi kullanılacak? Araba kelimesinin Almanca’sı Das Auto kelimesidir. Artikeli das artikelidir. Dolayısıyla das belirli artikelinin yerine ein belirsiz artikeli Luzosetshenziselwa.

İkinci cümleye bakalım. O arabayı aldım kusho. O araba dediğine göre daha önceden bahsi geçmiş bir araba. Gidilmiş, görülmüş veya üzerinde konuşulmuş bir araba olduğu anlaşılıyor. Madem bu ikinci cümlede geçen araba bilinen bir araba o halde bu gibi bir cümlede belirli artikel yani der – das – die artikellerinden biri kullanılacaktır. Araba kelimesinin Almanca’sı das Auto olduğu için bu cümlede Das Auto sözcüğü kullanılacaktır.

Belirli artikeller ile belirsiz artikeller arasındaki fark budur.

das Auto : araba

ein Auto : bir araba

das Buch: le ncwadi

ein Buch : bir kitap

der Tisch : masa

ein Tisch : bir masa

Almanca Artikeller Konu Özeti

Değerli arkadaşlar, Almanca artikeller, Almanca belirli artikeller, belirsiz artikeller konularında bilgileri verdik, Izihloko zaseJalimane konusu ile ilgili olarak değineceklerimiz bu kadar. Almanca’da artikeller konusu gerçekten üzerinde çok dikkatli bir çalışma yapılması gereken konulardandır. Almanca artikeller konu anlatımı bu nedenle bu kadar detaylı yapılmıştır.

Izihloko zaseJalimane konusu çok çok önemli bir konu olduğu için uzun uzun açıklamaya çalıştık.

Kunezinhlobo ezimbili zezihloko zesiJalimane.
Ku-German, der, kufa futhi ama-artikels abizwe ngokuthi i-artikel ethile.
Bir de ein ve eine olmak üzere belirsiz artikeller vardır. Sitemizde her iki artikeller ile ilgili olarak da ayrıntılı konu anlatımları mevcuttur.Almanca’da artikellerin iyice öğrenilebilmesi açısından hem belirli artikellerin hem de belirsiz artikellerin iyice çalışılması lazımdır.Şimdi hem belirli artikeller hem de belirsiz artikeller konu linklerimizi verelim.

Ukufunda ngezihloko ezithile zesiJalimane

Ama-Artifacts angama-German angaqiniseki Ukulinda

NgesiJalimane, i-3 iyatholakala: i-der, das, die

Ukuhlolwa kwesihloko se-German Articulate Subject

Manje, thatha izikhathi ezimbalwa ukuze unqume ukuhlolwa kwesiJalimane.

Bangani abathandekayo ingosi yethu, okuyindawo enkulu kakhulu futhi ethandwa kakhulu yolimi lwesiJalimane eTurkey ibinendatshana yesiJalimane ebhalwe ngezifundo eziningi ezitholakalayo. Ngokusesha isigaba sokucinga sesayithi lethu noma Izihloko zaseJalimane Ungathola zonke izifundo ngezihloko zaseJalimane ngokuchofoza isihloko.

Ungabhala noma yimiphi imibuzo nemibono mayelana nezifundo zethu zaseJalimane kumaforamu e-almancax noma esigabeni sokuphawula ngezansi. Yonke imibuzo yakho ingaxoxwa ngamalungu e-almancax.

Uma ungazi ukuthi yikuphi okulandelayo ozolandela izifundo zesiJalimane Izinkulumo zesiJalimaneUngahlola i-. Ngokwale oda, ungalandela izifundo zethu zaseGerman igxathu negxathu.

Ithimba lase-German lifuna impumelelo ye-başar

INKONZO YETHU YOKUHUMUSHA IYAQALA. Ngemininingwane eminingi: Ukuhunyushwa kwesiNgisi

Izixhumanisi ezixhasiwe